• Home
  • GDZIE SIĘ PODZIAŁ KIELICH Z KOŚCIOŁA W UJSOŁACH

GDZIE SIĘ PODZIAŁ KIELICH Z KOŚCIOŁA W UJSOŁACH

http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82atna

„…W kościele parafialnym w Ujsołach zachował się kielich, w kościele w Zwardoniu „pająk”, a w Muzeum w Żywcu karafka. Miejsce dawnej karczmy gdzie czescy robotnicy popijali piwo nazywa się Kuflówką, a nazwiska do dziś w Złatnej funkcjonujące takie jak Kotulek i Hubka są pochodzenia czeskiego…”

http://www.ujsoly.com.pl/zabytki/zabytki-97,135,art.html

„… W kościele parafialnym w Ujsołach zachował się kielich, w kościele w Zwardoniu „pająk”, a w Muzeum w Żywcu karafka. Miejsce dawnej karczmy gdzie czescy robotnicy popijali piwo nazywa się Kuflówką, a nazwiska do dziś w Złatnej funkcjonujące takie jak  Kotulek i Hubka są pochodzenia czeskiego…”

No i doszło do słynnego pokerowego słowa „SPRAWDZAM”.

Zadzwoniłem do Proboszcza Parafii w Ujsołach i zapytałem o szklany kielich ofiarowany z huty szkła w Złatnej. Ku mojemu zdziwieniu o kielichu nikt nic nie słyszał. Ale obiecano mi, że temat zostanie sprawdzony. Odczekałem tydzień aby nie być nachalny i zadzwoniłem ponownie do Proboszcza i ….okazało się, że o kielichu nikt nic nie słyszał. I nikt nic nie wie. Nikt nic nie wie nawet w Parafii Rajcza gdzie wcześniej ten kościół podlegał. Od czasu ofiarowania kielicha minęło  grubo ponad 100 lat. Przeminęły dwie wojny światowe. Kilka ciężkich zawieruch historii, pewnie również grabieży. Mógł się też po prostu stłuc, bo był szklany. Zmieniali się zarządcy , opiekunowie kościoła. Ale ….. pojawiła się mała iskierka w tunelu mrocznej histerii. Ktoś powiedział, że w Złatnej w kościele było naczynie szklane do przechowywania Świętej Hostii  tak zwana Kustodia. Trop jest warty sprawdzenia. Ale kościół w Złatnej pochodzi 1930 roku. To jest kilkadziesiąt lat po zamknięciu huty. Prawdopodobieństwo trafienia – zerowe.

A teraz historyczne wyłożenie kart. Szklany kielich z huty szkła w Złatnej, rzekomo przechowywany w kościele w Ujsołach NIE ISTNIEJE. Nie ma nawet po nim wspomnień. Nikt o nim nie słyszał. Jest to oficjalnie potwierdzone stanowisko Proboszcza tego kościoła. Nic też nie wiadomo o szklanym kielichu w kościele w Rajczy. Więc spróbujemy dowiedzieć się kto i kiedy wykonał taki wpis i na podstawie czego. A tym czasem kolejni opisywacze huty szkła w Złatnej będą pisali /na zasadzie kopiuj – wklej/ o kielichu w kościele w Ujsołach.