• Home
  • GOLGOTA BESKIDÓW

Jak zareklamować coś tak innego i osobliwego w krajobrazie Żywiecczyzny jak Golgota Beskidów i zachęcić turystów do jej odwiedzenia?

Golgota Beskidów – jest to kompleks monumentalnych rzeźb wykonanych przez prof. Czesława Dźwigaja. Dla jednych jest wspaniałym nowoczesnym przekazem i nowym spojrzeniem na Drogę Krzyżową. Dla innych jest kontrowersyjną wersją tematu zawierającą znaki masońskie i jakieś dziwne przekazy satanistyczne.  Na pewno zawiera wiele znaków-symboli wplecionych w każda stację. Zmusza do zadumy. Jakiegoś wewnętrznego przemyślenia. Nie jest tu istotny symbol sowy, wróbli, wierzby, wplecionych dat i znaków. Dla wielu jest to niezrozumiałe i odbiegające od dotychczasowego wyobrażenia tematu. Na próżno roztrząsać czy gwoździe mają mieć łby okrągłe czy są to podkowiaki z podków. Nie wiem czy jest sens doszukiwania się znaczenia nietoperzowych czy skórzastych skrzydeł aniołów. Ciekawe dlaczego artysta umieścił dwie piramidy. Jedna większą drugą mniejszą. Ta tajemniczość, domyślność, dowolność interpretacji i jednoczesna groza prawie każdej stacji – zastanawia. Czasami szokuje, pobudza wyobraźnie.

Odnosi się wrażenie, że całe to zamieszanie jest jak czyste działanie marketingowe. Czym większe zamieszanie, tym większa popularność. Zagorzała dyskusja dwóch ścierających się zwolenników tematu pobudza wyobraźnie. Nakręca zacietrzewienie dyskutujących. Wskutek kontrowersyjnych publikacji, dziwnych filmików w internecie, pewnie wielu odwiedziło Golgotę Beskidów. Wielu napisało artykuły w tym temacie. Ale najciekawsze są opinie internautów, szczególnie tych anonimowych. „Świetnych” znawców masonerii, satanizmu, specjalistów od symboliki. Są też głosy osób po drugiej stronie barykady. Kapitalna zabawa, szczególnie dla tych którzy to obserwują z boku i mają rozsądny stosunek do tematu. Ciekawostką jest, że nikt, a wielu przeprowadzało wywiady z prof. Dźwigajem, nie zapytało o znaczenie symboliki w jego pracach. Dlaczego umieścił sowę, stado wróbli, dwie piramidy, czy zakapturzoną,  siedzącą postać, której nie widać twarzy.

Warto spojrzeć na działalność artystyczną prof. Dźwigaja  w szerszym kontekście. Na jego rzeźby Jana Pawła II rozsiane po całej Polsce oraz np. na jego zagraniczne monumenty. Rzeźba Papieża na rynku w Żywcu też jest dziełem prof. Czesława Dźwigaja.

Golgotę Beskidów warto zwiedzić aby wyrobić sobie własne zdanie na temat splątania tradycji, współczesności, wizji artysty i własnego postrzegania rzeczywistości.