• Home
  • SYNAGOGA TEMPEL W ŻYWCU

SYNAGOGA TEMPEL W ŻYWCU

 Synagoga Tempel na Zabłociu powstała w Polowie XIX wieku. Tempel znaczy świątynia. Było to miejsce spotkań Żydów wsi Zabłocie gdyz tam była ich największa ilość. W mieście mieli zakaz osiedlania się zgodnie z Przywilejem Królowej Konstancji. Królowa podtrzymała prawo o zakazie osiedlania się Żydów  i posiadania przez nich nieruchomości na terenie miasta Żywca. Wielka nienawiść do tej grupy społecznej przez mieszkańców miasta najbardziej zaczęła się objawiać się przed II wojną światową. Można to zaobserwować w lokalnej prasie żywieckiej oraz w opowiadaniach i relacjach z tamtego okresu. Zaraz po zajęciu miasta Żywca przez Niemców przygotowywano wszystko aby zburzyć żywiecka synagogę. Co rychło nastąpiło. Okupanci wywożąc Żydów do getta w Suchej Beskidzkiej ograbili ich domy oraz ich samych. Reszty dopełniły zorganizowane grupy szabrowników. Po synagodze Tempel nie pozostało nic. Pozostały tylko drzewa które ja otaczały jedyni już świadkowie świetności i czasu istnienia Zabłockiej grupy żydowskiej. Na pamiątkę tego miejsca postawiono pomnik-obelisk z napisem w dwóch językach, polskim i hebrajskim.

 „W tym miejscu stała synagoga „Tempel” która została zburzona przez nazistowskiego okupanta w czasie II wojny światowej. Pamieci Żydów Ziemi Żywieckiej mieszkańcy miasta Żywca. Lipiec 2003”

 Tablica  z artystycznym pęknięciem obrazuje zarówno tamte czasy jak i czasy współczesne. Wszyscy mówimy to samo i wszyscy mówimy o tym samym. Jednak jest miedzy nami głęboka szczelina, która nas dzieli historycznie, kulturowo oraz mentalnie. Obelisk w tej tak prostej formie najlepiej to obrazuje. 

Jest tez na tej tablicy ciekawostka. W języku hebrajskim rok 2003, kiedy powstał obelisk  występuje jako rok 5763. Jest zgodne z kalendarzem hebrajskim. Według tego kalendarza i według żydowskich autorytetów religijnych świat powstał  7 października  3761 roku p.n.e. Jest to kalendarz lunarno solarny to znaczy księżycowo słoneczny. Aby nie rozwijać jak bardzo jest to skomplikowany kalendarz to napisze tak: jakie autorytety religijne taki kalendarz.

Bogdan Martyniak