SCHRONISKA GÓRSKIE – NIECHCIANE DZIECI BESKIDÓW

Na pytanie co jest ciekawego na Żywiecczyźnie – to oczywiście nikt nie wspomina o schroniskach górskich.  Wokoło jest ich ponad DWADZIEŚCIA. Wielkie zdziwienie, że aż tyle. Ale jak tu mówić o schroniska skoro odziały PTTK  w Żywcu, Suchej Beskidzkiej, Bielsku Białej nic albo bardzo niewiele piszą o schroniskach na swoich stronach internetowych. Na stronie internetowej PTTK Żywiec nie ma –  jakie schroniska można odwiedzić w naszym regionie.

http://www.zywiec.pttk.pl/

Są linki do schronisk aż na Ukrainę ale np. Schroniska na Błatniej –  BRAK. Schroniska ma Magurce Wilkowickiej – BRAK, Schroniska na Leskowcu – BRAK. Jest link do Schroniska nad Morskim Okiem /oni rzeczywiście potrzebują promocji, bo im pewnie brakuje turystów. Brawo za zaangażowanie/ a Schroniska na Dębowcu – BRAK, na Szyndzielni-BRAK, Na Klimczoku-BRAK, na Skrzycznym  – BRAK, na Równicy-BRAK na Błatniej – BRAK. Kiedyś zapytał mnie podczas dyskusji na temat schronisk i ich promocji dosadnie znajomy  turysta  – cytuje „ Panie, o co tu k….. chodzi”?  Dlaczego celowo nie zamieszczono linków do pobliskich schronisk? 

Kochani turyści jak już przyjechaliście do Żywca to wg. strony PTTK Żywiec zapraszamy Was do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów i do Schroniska nad Morskim Okiem bo ich pewnie nie znacie. A najlepiej pojedzcie na Ukrainę do „Chatki u Kuby” .  I aż przykro napisać , że według informacji na stronie PTTK Żywiec nic nie napisano o Schroniska na Boraczej, schroniska na Błatniej, Schroniska na Klimczoku, schroniska na Magurce Wilkowickiej czy Schroniska na Leskowcu i  wielu innych.

Według statutu PTTK

„Art. 7 pkt.4  Celami statutowymi PTTK są również inne działania ze sfery zadań publicznych w zakresie:

1) krzewienia turystyki i krajoznawstwa oraz aktywnych form wypoczynku dzieci i młodzieży, szczególnie w postaci wędrownictwa indywidualnego i grupowego, organizacji rajdów, złazów, zlotów, spływów, rejsów oraz kolonii i obozów”…

Jak popularyzować turystykę jeżeli nie popularyzujemy schronisk. Własnie tych poczatkowych miejsc docelowych?

Dlaczego PTTK Żywiec nie promuje NASZYCH BESKIDZKICH SCHRONISK, na swoich stronach internetowych?

Kto ma promować nasze beskidzkie schroniska górskie aby dowiedzieli się o nich turyści?

Bo napewno nie robią tego odziały PTTK-u. Nie robią tego gminy. Nie robi tego Wydział Promocji Powiatu Żywieckiego.  O maratonie wokół jeziora słyszymy od grudnia zeszłego roku. A o schroniskach górskich nie ma ani jednego zdania, że w ogóle są.

zajrzyjmy na stronę:

http://www.zywiec.powiat.pl/ poniżej fotofragment podstrony szlaki turystyczne:

przy opisie szlaków brak jest nawet malutkiego wspomnienia o schroniskach górskich. Na Hali Rysiance nie ma schroniska „Rysianka”, na hali Słowiance nie ma schroniska „Słowianka”, a na hali Miziowej czy jak kto woli Pod Pilskiem nie ma Schroniska „Na Miziowej” czy „Pod Pilskiem”. Na innych szlakach wielokrotnie wymieniona Hala Boracza oczywiscie jest bez schroniska „Na Boraczej”. Czy wypada zapytać dlaczego tak jest?  Tak! 

PYTAM DLACZEGO TAK JEST? 

Pytamy: KTO MA PROMOWAĆ NASZE SCHRONISKA GÓRSKIE?

Nie napisze o promocji turystyki. Nie napisze też o targach promujących nasz region /oczywiście bez schronisk/ i o brzęku szkła ……….. zdobywanych tam kryształowych pucharów. Chciałbym aby była równie wspaniała promocja turystyki tak jak innych dziedzin.

I zacytuję mojego znajomego turystę, może trochę wulgarnego ale konkretnego i prostolinijnego:

„ Panie, o co tu k….. chodzi”?  

mgr inż. Bogdan Martyniak

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *