A+ A A-

KIRKUT ŻYWIEC

Odwiedzając kirkut żywiecki, to jest stary dawny cmentarz żydowski zawsze zastanawiamy się nad odrestaurowaniem takich miejsc. Pochowani tam ludzie sa nieodłącznie związani z historia miasta a szczególnie z Zabłociem. Cmentarze żydowskie z jednej strony tkwią dziesiątki a czasem setki lat  na swoich miejscach, ogrodzone. Na swój sposób niedostępne a z drugiej strony nikt nie myśli o ich odrestaurowaniu. Często są zamknięte i gdzieś tam trzeba iść po klucz.

Dlaczego nie odrestaurowuje się cmentarzy żydowskich?

Aby to zrozumieć koniecznie potrzeba poznać kanony wiary żydowskiej. Chociaż te podstawowe. Dla Żydów cmentarze są z punktu widzenia rytualnego miejscem nieczystym. Jednak jako teren jest to miejsce święte. Żyd po opuszczeniu cmentarza dokonywał ablucji, czyli rytualnego obmycia rąk. Nieczystość cmentarza jest tak głęboko utkwiona w świadomości, że uniemożliwia wstępu na jego teren kapłanom tej wiary. Oczywiście z małymi wyjątkami. Ważna jest tu też zasada nienaruszalności grobu. Ludzkie szczątki mają tu bowiem oczekiwać na nadejście Mesjasza. Nie istnieje pojęcie likwidacji cmentarza. Cmentarzy pod żadnym pretekstem nie wolno rozkopywać. Najważniejsze jest to, co kryje ziemia. A  otoczenie i nagrobki, chociażby jak były kiedyś piękne, wprawdzie otaczane szacunkiem nie mają tu większego znaczenia. Na cmentarzach żydowskich nie wolno pić, spożywać jedzenia, wnosić świętych ksiąg. Nie można zbierać siana po koszeniu. Jest jeszcze wiele innych obostrzeń. Ale już to co jest wymienione świadczy, że dla społeczności żydowskich cmentarz jest jak macewa /płyta nagrobna/ jest bramą, symbolem przejścia z życia ziemskiego do życia w innym świecie. Po przejściu nie ma to co na ziemi, już tak wielkiego znaczenia. Liczy sie tylko to co jest pod ziemią.

Czy jest jakiś pomysł na zniszczony, zaniedbany ale też urokliwy i z bogatą historią kirkut żywiecki?

Na salonach mówi się o lapidarium?!

Zacytujmy Wikipedię:

Lapidarium (łac. lapidarius – kamienny) – miejsce przechowywania i prezentowania zgromadzonych okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów elementów architektonicznych oraz rzeźbnagrobkówpomników, pochodzących z zabytkowych budowli.

Ekspozycja może znajdować się na wolnym powietrzu lub w zamkniętym pomieszczeniu (muzeumgaleriaparkdziedziniec).

Tak szczerze mówiąc to lapidarium, to już tam jest. Stworzone z macew/nagrobków/ równo poukładanych pod ceglanym płotem cmentarza.

 

mgr inż. Bogdan Martyniak

Wykorzystano materiały:

http://www.kirkuty.xip.pl/ciekawostkipelny.htm

http://www.jewish.org.pl/index.php/cmentarze-mainmenu-67/121-nagrobki-iydowskie.html  

Powrót na górę