A+ A A-

DLACZEGO PODKOWA PRZYNOSI SZCZĘŚCIE

Podkowa Szczęścia ma swoja bardzo odległą historie zawartą w legendach dalekiej Anglii. To właśnie tam po raz pierwszy przybito podkowę na drzwi domostwa, aby chroniła przed złymi wpływami diabła i wszelkich sił nieczystych. Marynarze zaczęli przybijać podkowy do masztów. Admirał Nelson przybił podkowę na swojej „Victory”.   Tragarze przybijali podkowy do swoich wozów. Podkowa, którą przybija się gwoździami do kopyta konia musi według tych wierzeń właściwości magiczne skoro koniowi nie przysparza bólu. Dradycja podkowy szczęścia przetrwała nie jedną wojnę i nie jedno pokolenie. A wszystko zaczęło się początkiem X wieku w Anglii ………

W owym czsie mieszkał w Anglii pewien kowal co zwał się Dunstan. Był to człowiek uczciwy, pobożny i za swoje usługi kowalskie nie brał dużo, przez co był ceniony i szanowany w całej okolicy. Dobroduszność i uczciwość kowala Dunstana bardzo drażniła  siły piekielne.  Postanowiono sprowadzić kowala na zła drogę.  Pewnego razu zjawił się u kowala podróżnik  i poprosił o podkucie konia.  Kowal wyczuł smrodliwy i przenikliwy zapach siarki i będąc bardzo silnym przywiązał diabła do słupa podpierającego dom. Aby przekonać się ,kto on jest, delikatnie podsmażył go rozżarzona podkową. Diabeł poprosił o zmiłowanie i uwolnienie.  Dunkan zastanowiwszy się zażądał aby diabeł omijał domy na których będzie przybita podkowa.

-jak poznam, że to akurat te podkowy ? zapytał diabeł

-będą przybite końcami do góry – odpowiedział Dunkan

 -przecież każdy może przybić  podkowę końcami do góry – ripostował diabeł

- moje podkowy będą miały 7 otworów – nie dał za wygrana kowal.

I tak kowal obdarowywał wszystkich wokoło podkowami szczęści. Ludzi przybijali te podkowy do drzwi swoich domostw a diabeł omijał ich domy z daleka.

Podanie, legenda przetrwała do dziś a ludzie nadal przybiją  podkowy do drzwi,  do samochodów  wierząc, że ominie ich wszędzie czyhający diabeł.

 

 

 

Więcej w tej kategorii: « JEŚLI MACIE - ZACHOWAJCIE
Powrót na górę

KATEGORIA INNE TEMATY

JEŚLI MACIE -  ZACHOWAJCIE
DLACZEGO PODKOWA PRZYNOSI SZCZĘŚCIE