A+ A A-

ŹRÓDŁO SIARKOWE ZŁATNA Wyróżniony

Mamy w naszych Beskidach piękne i ciekawe miejsca. Wręcz perełki zarówno dla turystów jak i dla miejscowych. Tym razem padło na śmierdzące źródło siarkowe w Złatnej. Koniecznie potrzeba się czegoś o nim dowiedzieć. Jedyne takie źródło w naszej okolicy. Prawdopodobnie lecznicze. Prawdopodobnie śmierdzi siarkowodorem. Prawdopodobnie bulgocze metanem. Mam moc uzdrowicielską i pochodzi z roku...?

No właśnie.  Jak to w naszym regionie bywa, pewni ludzie zaćmieni imprezami, biegami, zagranicznymi zespołami zapomnieli o szarym wytrwałym turyście. Tym zmęczonym, spragnionym wiedzy. Czasami na rowerze. Czasami z ciężkim plecakiem czy z dzieckiem.

GDZIE JEST ŹRÓDLO SIARKOWE W ZŁATNEJ?

Pojechaliśmy. I co? Żadnego, nawet  maleńkiego drogowskazu. Nawet najmniejszego maleńkiego opisu w internecie.

Na stronie Gminy Ujsoły – ZERO. /sprawdźcie sami/

http://www.ujsoly.com.pl/

Na stronie Złatnej – O źródle ZERO /też możecie sprawdzić/za to piszą, że w Złatnej odkryto złoża siarkowo wodorowe i o śmierdzącym potoku.

http://www.ujsoly.zywiecki.eu/index.php/content,345/

Jedyną oficjalną wzmiankę znaleźliśmy w Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82atna

Bo po co, coś pisać? Turysta idiota /przepraszam/ jak już dotarł do Złatnej to niech sobie sam znajdzie i niech sobie poszuka w internecie. Jak był taki mądry, że już tu przyjechał, to niech się jeszcze trochę wysili.

Klucząc po wsi niby łatwo jest trafić, ale zawracaliśmy kilka razy. Wielu jest przyjezdnych i nie mają pojęcia o jakie źródło pytaliśmy. Jak już dotarliśmy do źródła, to miejsce, mimo wokół prowadzonych prac jest fantastyczne.

Źródło faktycznie śmierdzi. Woda jest trochę odpychająca, zarówno wyglądem jak i zapachem. Ale co chwila pojawiają się bąble powietrza. Gdzieś w internecie piszą, że to metan. Nie wiadomo, pić czy nie pić. Staliśmy tak w kilka osób wokół tego źródła, ale do picia nikt się nie odważył. Wokoło nie ma żadnej tablicy o zdatności wody do picia. Ani kiedy i jak powstało źródło. Nie ma napisane składu mineralnego wody. Nawet maleńkiego opisu nie ma.

Na jednym z kamieni wyryte jest: ŹR. BARBARA. Ktoś na siłę próbuje zrobić tu źródło Matki Boskiej. Tak przynajmniej sugeruje to kapliczka. Właściwie to nie ma oficjalnej nazwy. Czy jest to źródlo siarkowe w Złatnej, źródło Barbary, źródło Matki Boskiej w Złatnej. Jak oficjalnie nazywa sie to źródło?

Miejsce wspaniałe. Dojazd z lekkim podejściem – łatwy. Historia, której nie znamy – pewnie ciekawa.

Wiedza geologiczna oparta na tym źródle też pewnie ciekawa. /skąd tu się wzięło źródło siarkowe?/.

 Spokój, cisza i szeleszczący potok - TEŻ ŚMIERDZĄCY, ale dużo mniej. Za to woda w śmierdzącym potoku wspaniała.  

Obiecałem przy źródle, że opiszę wszystko co jest możliwe o tym miejscu. Może chociaż na naszym portalu będzie trochę więcej wiedzy dla turysty, który tak jak ja, wybrał się do Złatnej i jeździł po wsi jak kretyn i pytał o źródło siarkowe. Powstanie odrebny artykuł o samym źródle i jego historii.

mgr inż. Bogdan Martyniak

Więcej w tej kategorii: « ŹRÓDEŁKO "U DZIADKA" TWARDORZECZKA
Powrót na górę