A+ A A-

BRZUŚNIK HERB, HERB BRZUŚNIKA

Herb wsi Brzuśnik sprawił nam bardzo dużo kłopotu. Mimo, że była pieczęć w dawnych czasach to nie można jej było odczytać i zinterpretować. Szukalismy do czego można by znak tej miejscowości odnieść tematycznie. Komoniecki napisał, że nazwa Brzuśnik pochodzi od wsi na brzuścu. Na górce w kształcie brzucha. Jednak po zrobieniu dogłębnego wywiadu w terenie /tu przyznam, staruszkowie są fenomenalni i wiele pamiętają/ oraz po konsultacjach z gminnym GOK-iem okazało się, że jest też podanie o wsi „..przy brzuskach..”. Mówiło się „..na brzuskach” oraz „..za brzuskiem..” – za laskiem drzew brzozowych. Aby wywołać temat do końca umieściliśmy w herbie złoty liść brzozowy. I aby już było fajnie i kolorowo - daliśmy go na czerwone tło. My to nazywamy „nowym otwarciem”. Cóż, dopóki nie będzie innej propozycji, być może skrajnie odmiennej, to w tym momencie jest to wzór jako iskra do wywołania tematu.

Aby była jasność!

Złoty liść brzozy na czerwonym tle jest PROPOZYCJĄ wykonaną przez portal zwiedzajbeskidy.pl do dalszego rozważania nad znakiem graficznym herbu wsi Brzuśnik.  

 

Rysunek pieczęci po prawej  jak i informacje pochodzą z publikacji Mieczysława Czulaka „Pieczęcie regionu Żywieckiego” Kęty grudzień 1998 wydane nakładem własnym autora.

Rysunki pochodzą: Artykuł Włodzimierz Budka "Pieczęcie wiejskie Powiatu Żywieckiego"

„Gronie” Kwartalnik poświęcony sprawom Żywiecczyzny. Rocznik I 1938 – Żywiec 1938

Reprint - Żywiec 2008 Nakładem: Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, Towarzystwo Naukowe Żywieckie

Powrót na górę

W MIEJSCOWOŚCI BRZUŚNIK

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia